Php Programlama Wamp Server Kurulumu

wamp-server-kurulumu

Php Programlama Giriş 

Php programlamaya başlamadan önce yapmamız gereken hazırlıklar vardır. Hazırlıklara başlamadan önce bu yazıyı okuyarak php hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Yazıyı okuduğunuzu farz ederek devam ediyorum. Hazırlıklardan en önemlisi php programımızı çalıştırmak için bir sunucu(server) bulunması gerekir.

Php ve MySQL ile ilgili bütün işlemlerin çalışması için bu gereklidir. Bu sunucu programlarından bazıları:

  1. Wamp Server(Wamp)
  2. EasyPhp
  3. Xampp
  4. Laragon
  5. AppServ

Ben bilgisayarımda Php kodlarımı çalıştırırken Wamp kullanıyorum. Programların sıralaması tamamen rastgeledir. Wamp’ı seçmemin herhangi bir nedeni yok bana kullanımı daha kolay geldiği için bununla başladım ve devam ediyorum.

Tabii ki bu şekilde yaptığımız uygulamalarımızı sadece bilgisayarımızdan görebiliriz. Uygulamalarımızı diğer insanlara göstermek, onların erişimine açmak için uygulamamızı bir alan adı ve hostinge sahip olmamız gerekiyor.

Wamp Server Kurulumu

Kurulumu gayet basit olan bu program tamamen ücretsizdir ve Türkçe dil desteğide mevcuttur. Wamp’ı buradan indirin. Kurulum için ekran görüntülerindeki aşamaları takip edin.

İndirdiğimiz exe’yi çift tıklayıp çalıştırıyoruz karşımıza çıkan dil kutusunda herhangi bir seçim yapmadan OK‘a tıklıyoruz.

Bir sonraki pencerede Lisans Anlaşmasını kabul edip Next‘e tıklıyoruz. Next‘e tıkladığımızda Bilgi penceresi gelecek orayı Next‘e tıklayarak geçiyoruz.

Bir sonraki pencerede bizden programın yükleneceği konumu seçmemiz isteniyor orada bir değişiklik yapmaya gerek yok.

Bu aşamadan sonra program kısayolunun nereye oluşturulacağını soruyor burayı da Next‘e tıklayıp geçiyoruz.

Son aşamaya gelmiş bulunmaktayız burada programın kuruluma hazır olduğu anlatılmakta Kur(Install) butonuna tıklayarak kurulumu başlatıyoruz.

Kurulum süresi bilgisayarın özelliklerine göre kısa veya uzun olabilir.

Kurulumun sonlarında ekrana mesaj kutusu çıkıyor bu kutuda internet explorer.exe ve notepad.exe seçmeniz isteniyor. Ben kurulumu gerek görmediğim için bunları seçmiyorum.

Kurulum bittikten sonra Apache Server, Windows Güvenlik duvarına takılabilir. Wamp Serverin sorunsuz çalışması için Erişime İzin Vermeniz gerekiyor.

Erişime izin verdikten sonra artık kurulum bitmiştir yapmanız gereken wamp serveri çalıştırmak.

Wamp Server dilini Türkçe yapmak için sistem tepsisindeki Wamp Server ikonuna sağ tıklayarak Language seçeneği üzerine geliyoruz. Listede en altta Türkçe seçeneğini seçiyoruz.

Wamp Serveri çalıştırdığınızda Sistem Tepsisindeki simgenin yeşil olması gerekmektedir. Eğer simge yeşil olmuyorsa bir sorun var demektir.

Bu sorun genelde Apache Server 80 portu çakışması oluyor. Apache Server 80 Portu Hatası Çözümü adlı yazımı okuyarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yine başıma gelen bir sorunda msvcr120.dll hatası. 

Microsoft Visual C++ Redistributable güncel sürümü indirip kurarak bu hatayı kolayca ortadan kaldırabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir