Php nedir? Php ile Neler yapılır? Php Nasıl Çalışır?

php-logosu

Php Nedir?

Php dinamik web sayfaları hazırlamak için kullanılan web tabanlı programlama dilidir. Php önceleri Personel Home Page olarak anılmıştır ancak günümüzde PHP:Hypertext Preprocessor olarak değişmiştir.

Php ilk olarak 1995’te Kanadalı yazılımcı Rasmus Lerdorf tarafından oluşturulmuş ve kısa zamanda benimsenmiştir. Daha sonralarında PHP’nin kullanılması için çalışmalar başlatıldı ve açık kaynak kodlu olarak sunuldu. Günümüzde halen PHP oldukça yaygın ve yeni özellikler ile zenginleştirilmeye devam etmektedir.

Günümüzde halen birçok web sitesi Php 5.6 ve alt sürümü kullanıyor ancak güncel sürüm olan PHP 7 ile birlikte Php kodlarını yorumlayan Zend Engine(Güncel adı PHPNG) motoruda yeniden yapılandırıldı, bellek kullanımı optimize edildi ve PHP 7’nin hızı iki katına çıkarıldı.

PHP 7 önceki sürümlere göre hem daha hızlı çalışıyor hem de daha fazla isteğe yanıt verebiliyor. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda yeni sürüme geçmek en mantıklısı olacaktır. Php’nin güncel sürümü için php.net’i ziyaret edin.

Php ile Neler Yapılır?

Php, web sayfalarının sunucu kısmında çalıştığı için sayfaların görünümleri ile ilgilenmez. Arka planda bazı işlemleri yerine getirir ve sonuçlar üretir. Elde edilen bu sonuçlar HTML , CSS ve JavaScript gibi betik dilleri ile görsel ve kullanışlı hale getirilir.

Php ile yapılabilecekleri listelemek mümkün değildir tamamen geliştiricinin bilgisine ve hayal gücüne bağlıdır.

Php’nin Avantajları

  • Php ücretsizdir, kullanmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.
  • Php, sanal sunucular sayesinde tüm işletim sistemlerinde çalışabilir.
  • Öğrenimi kolaydır.
  • Performansı iyidir.
  • Birçok veri tabanı ile birlikte kullanılabilir.(MySQL, MS-SQL, Oracle vs.)
  • Nesneye dayalı bir dildir.

Php’nin Dezavantajları

  • Sürüm uyuşmazlığı her ne kadar geriye dönük çalışsa dahi bazen yeni sürümlerde eski sürüme ait işlev kaldırılabilir.
  • Detaylı ve büyük uygulamalarda cevap verme süresi uzun sürebilir.
  • Sayfa güncellemek istediğinizde web sunusu ile eş zamanlı olarak derlenmesi gerekmektedir.
  • Kodlamada yapılmış bir hata tüm sayfanın çalışmamasına neden olabilir.

Php Nasıl Çalışır?

Her programlama dilinin kendine özgü bir yapısı vardır. PHP dilinde .php uzantılı dosyalardan oluşturulur. Bu dosyalar sunucuda çalıştırıldığında PHP yorumlayıcısı(Zend Engine güncel adı ile PHPNG) tarafından sayfa içerisindeki PHP komutları algılanır ve çalıştırılarak sonuçlar elde edilir.

Elde edilen bu sonuçlar HTML çıktısı olarak kullanıcıya aktarılır. Kullanıcı tarayıcının kaynak kodunu gösterme özelliği ile kodları incelediğinde güvenlik nedeni ile PHP kodlarınız görüntülenmez.

PHP öğrenmeden önce HTML, CSS, JavaScript dillerinin öğrenilmesinde fayda vardır çünkü PHP tek başına bir şey ifade etmez.

Yazıyı bitirmeden önce günümüzde hangi dili öğrenmeliyim nereden başlamalıyım diyen arkadaşlar için JavaScript öğrenmek yapılacak en doğru seçenektir.

JavaScript birçok alanda(blockchain, video siteler, facebook, instagram, uygulamalar vb.) kullanılmaktadır. Php ise sadece veri tabanından veriyi alıp sayfaya koymakta ve sınırlı bir kullanım alanına sahip. Php web alanında yaygın iken Java’nın kullanım alanı oldukça geniştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir