Php İçerik Kısaltma Fonksiyonu (Devamını Oku)

php-icerik-kisaltma-fonksiyonu

Php içerik kısaltma oldukça kolaydır. Bunu kendi fonksiyonumuzu yazarak ya da php dilinin bize sağlamış olduğu hazır fonksiyon ile yapabiliriz. Projelerimizde yazının belirlediğimiz alana sığması için kısaltmamız gerekir ya da bloğumuzda yazıyı paylaştığımızda yazının tamamının görünmemesi için yazıyı kısaltmak gerekir. İçeriği devamını oku bağlantısı ile kısaltmamız gerekebilir. Bu gibi durumdalar php içerik kısaltma fonksiyonu işimizi görecektir.

Fonksiyon tanımlama hakkında bilgi sahibi olmak için Php Fonksiyonlar yazısına göz atabilirsiniz. Php’de string ifadeler üzerinde en sık kullanılan hazır fonksiyonlar için Php String Fonksiyonlar yazısına göz atabilirsiniz. Diğer Php String Fonksiyonları için Php resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Normalde php programlama dilinde içerik kısaltmak için php’nin bize sağlamış olduğu substr() fonksiyonunu kullanabiliriz. Substr fonksiyonu kontrolsüz ve uzun bir kullanımdır. Kendi fonksiyonumuz ile içerik kısaltma işlemini istediğimiz yönde şekillendirebiliriz.

Örnek kullanım:

<?php 
$metin = "Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin gravida ligula vel semper gravida. Nunc eu fermentum ex. Fusce non metus posuere ante sagittis condimentum vel at justo.";
echo substr($metin, 0, 50);
?>

Substr fonksiyonunu yukarıdaki örnekte kullandık. Substr içerik kısaltma fonksiyonunu kullanırken üç parametre gönderdik. 

 • Birinci parametremiz string ifadeyi tutan değişkenimiz.
 • İkinci parametremiz kısaltmaya kaçıncı karakterden başlanacağı.
 • Üçüncü ve son parametremiz ise kısaltmanın kaçıncı karakterde biteceği.

Örnekte 0’dan başlayıp 50. karaktere kadar olan parçanın gösterilmesini sağladık, geriye kalan kısım kesildi. Ekran görüntümüz aşağıdaki gibi olacaktır.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing

Yukarıdaki kullanımı kendi fonksiyonumuzu yazarak biraz daha basit ve kontrollü hale getirebiliriz. Kullanım kolaylığı sağlar ve gereksiz tekrardan bizi kurtarmış olur.

Örnek kullanım:

<?php 
function kisalt($metin, $uzunluk = 50){
  if(strlen($metin) > $uzunluk){
    if(function_exists("mb_substr")){
      $metin = mb_substr($metin, 0, $uzunluk, "UTF-8"). "...";
    }else{
      $metin = substr($metin, 0, $uzunluk). "...";
    }
  }
  return $metin;
}
?>

<?php
$metin = "Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque volutpat mauris mi, ut vestibulum nisl rhoncus at. In et varius sem. Suspendisse sit amet erat dictum, tincidunt urna quis, cursus libero.";
echo kisalt($metin, 50);
?>

Yukarıda php içerik kısaltma fonksiyonumuzun ve kullanım şeklini verdim. Fonksiyonumuzda varsayılan kısaltma uzunluğu 50 karakterdir. Fonksiyona gönderilen veri eğer 50 karakterden uzun ise ilk başta kullandığımız substr fonksiyonu ile bir kısaltma işlemi yapılacak ve bu işlemin sonuna üç nokta(…) eklenecek. Burada üç nokta biraz daha görsellik açısından iyi olacağı için eklendi, fonksiyonu biraz daha geliştirerek devamını oku linki eklenebilir veya daha farklı şeyler eklenebilir.

Ben projelerimde kısaltma fonksiyonu olarak bunu kullanıyorum ancak devamını oku link genelde butonda olduğu için fonksiyonda ekstra parametreler ile devamını oku bağlantısı vermedim.

Genel olarak php içerik kısaltma işlemi bu şekilde. Fonksiyon üzerinde oynama yaparak kendi projenize göre şekillendirebilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir