Php Dosya Yükleme Fonksiyonu (Upload)

Php dosya yükleme fonksiyonu konusunda kendi fonksiyonumuzu oluşturarak basit ve kısıtlı php dosya yükleme fonksiyonu oluşturacağız. Php Fonksiyonlar konusunda fonksiyonların bizler açısından önemli rol oynadığından bahsetmiştik. Biz biliyoruz ki fonksiyonlar hem gereksiz tekrar engelliyor hem de kod yönetimini kolaylaştırıyor. Php Dosya Yükleme İşlemi konusunda php programlama dilinde dosyaların nasıl karşı sunucuya yükleneceğini anlattım. Bu yükleme işlemini biraz daha geliştirerek bir fonksiyon ile kullanımını anlatacağım.

Yükleme işlemi için kullanacağım formu Bootstrap 4.3.1 sürümünü kullanarak oluşturacağım. Verdiğim linkten indirmeyi unutmayın. Devamını Oku “Php Dosya Yükleme Fonksiyonu (Upload)”

Php Dosya Yükleme İşlemi ($_FILES Kullanımı)

Php dosya yükleme konusunda formlar aracılığı ile nasıl dosya yüklendiğinden bahsedeceğim. İnternet yaygınlaştıkça kullanıcılar internet ortamına daha fazla dosya yüklemeye başladı. Bunlara en büyük örneği sosyal medya platformlarını verebiliriz. Gün boyunca milyonlarca dosya kullanıcılar tarafından sosyal medya platformlarına yükleniyor. Artık en basit sitelere bile kayıt olduğunuzda sizden bir profil fotoğrafı yüklemeniz istenebiliyor. Bu gibi durumlarda kullanıcılar formlar aracılığı ile dosyalarını, fotoğraflarını vs. yükleyebiliyorlar. 

Php ile Form Kullanımı konusunda bahsettiğim gibi bir form oluşturmamız gerekiyor. Formun daha düzgün ve güzel görünmesi için Bootstrap 4.3.1 sürümünü kullanarak oluşturacağım. Yazı sonuna isterseniz çalışma dosyalarını indirebileceğiniz bir link bırakacağım.

Php Dosya Yükleme Formu

Formu oluşturmak için ornek.php dosyası oluşturun ve aşağıdaki kodları yazın. Formu Bootstrap Css kütüphanesi ile oluşturduğumuz için düzgün görünmesi için yukarıda verdiğim linkten Bootstrap 4.3.1 sürümünü indirmeniz gerekiyor. 

<!DOCTYPE html>
<html lang="tr">
<head>
  <meta charset="UTF-8">
  <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0">
  <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="ie=edge">
  <title>Php Dosya Yükleme</title>
  <link rel="stylesheet" href="bootstrap/css/bootstrap.min.css">
</head>
<body>
<div class="container mt-5">
  <h4>Php Dosya Yükleme</h4>
  <form action="" method="post" enctype="multipart/form-data">
    <div class="custom-file">
      <input type="file" class="custom-file-input" name="dosya">
      <label class="custom-file-label">Dosya Seçin</label>
    </div>
    <button type="submit" class="btn btn-primary mt-2">Yükle</button>
  </form>
</div>
</body>
</html>

Devamını Oku “Php Dosya Yükleme İşlemi ($_FILES Kullanımı)”