Php Session (Oturum Nesneleri) Kullanımı

Php Session (Oturum)

Php session(oturum) nesnesi kullanıcıları geçici olarak hatırlamak için kullanılır. Örneğin sosyal medya hesaplarımıza giriş yaptığımızda sunucu tarafında bir oturum nesnesi oluşturulur ve çıkış yaptığımızda oturum nesnesi silinir. Böylece kullanıcının giriş ve çıkış işlemleri gerçekleştirilmiş olur. Oturum nesnelerinin özelliklerini kısaca aşağıdaki listeden inceleyin.

  • Oturum nesneleri sadece tanımlanan kullanıcı için geçerlidir. Her türlü veri saklanabilir. 
  • Oturum nesneleri sunucu tarafında saklanır.
  • Oturum nesnelerine erişmek ve değiştirmek mümkün değildir. Fakat önemli verilerin saklanmaması gerekir.(TC, Parola vs.)
  • Oturum nesneleri tarayıcı kapatıldığında otomatik olarak silinir.

Php session(oturum) nesneleri çerez nesnelerine göre daha güvenlidir. Fakat oturum nesneleri ile çalışmak için mutlaka session_start() fonksiyonu oturum nesnelerinden önce yazılmalıdır. Yani oturum başlatılmalıdır denebilir. Oturum başlatılmamış bir sayfa üzerinde oturum nesneleri geçerli değildir ve boş değer döndürürler. Okumaya devam et “Php Session (Oturum Nesneleri) Kullanımı”

Php Pdo Oturum Açma ($_SESSION)

Php pdo oturum açma konumuzda php programlama dilinde üyelerimizin nasıl oturum açtıklarını, üyelere özel sayfalara nasıl eriştiklerini basitçe anlatacağım. Bu konuda Php Üye Kayıt Sistemi konusundaki gibi bootstrap kütüphanesini kullanacağım. Bootstrap 4.3.1 sürümünü indirmek için tıklayın. Bootstrap hakkında detaylı doküman için resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bootstrap konusu geçtiğimize göre asıl meselemize gelelim. Bir çok sitede üyeler giriş yaptıklarında kendilerine özel profil sayfaları vardır. Bu konuda basit profil sayfası örneği yapacağız. İşe veritabanımızı ve tablomuzu oluşturarak başlayalım.

Veritabanı ve Tablomuzu Oluşturalım

Aşağıdaki kodları phpmyadmin’de SQL sayfasına yazalım. Çalıştırdığımızda örnek isimli bir veritabanı ve üyeler adında bir tablomuz oluşturulacaktır. Örnek isimli bir veritabanı önceden oluşturulmuş ise kodlar çalışmayabilir.

CREATE DATABASE ornek;
USE ornek;
CREATE TABLE `uyeler` (
  `uye_id` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT,
  `uye_kadi` varchar(50) NOT NULL,
  `uye_sifre` varchar(20) NOT NULL,
  `uye_eposta` varchar(50) NOT NULL,
  PRIMARY KEY (`uye_id`)
) ENGINE=MyISAM AUTO_INCREMENT=6 DEFAULT CHARSET=utf8;

Okumaya devam et “Php Pdo Oturum Açma ($_SESSION)”