Php Pdo Oturum Açma ($_SESSION)

Php pdo oturum açma konumuzda php programlama dilinde üyelerimizin nasıl oturum açtıklarını, üyelere özel sayfalara nasıl eriştiklerini basitçe anlatacağım. Bu konuda Php Üye Kayıt Sistemi konusundaki gibi bootstrap kütüphanesini kullanacağım. Bootstrap 4.3.1 sürümünü indirmek için tıklayın. Bootstrap hakkında detaylı doküman için resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bootstrap konusu geçtiğimize göre asıl meselemize gelelim. Bir çok sitede üyeler giriş yaptıklarında kendilerine özel profil sayfaları vardır. Bu konuda basit profil sayfası örneği yapacağız. İşe veritabanımızı ve tablomuzu oluşturarak başlayalım.

Veritabanı ve Tablomuzu Oluşturalım

Aşağıdaki kodları phpmyadmin’de SQL sayfasına yazalım. Çalıştırdığımızda örnek isimli bir veritabanı ve üyeler adında bir tablomuz oluşturulacaktır. Örnek isimli bir veritabanı önceden oluşturulmuş ise kodlar çalışmayabilir.

CREATE DATABASE ornek;
USE ornek;
CREATE TABLE `uyeler` (
  `uye_id` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT,
  `uye_kadi` varchar(50) NOT NULL,
  `uye_sifre` varchar(20) NOT NULL,
  `uye_eposta` varchar(50) NOT NULL,
  PRIMARY KEY (`uye_id`)
) ENGINE=MyISAM AUTO_INCREMENT=6 DEFAULT CHARSET=utf8;

Okumaya devam et “Php Pdo Oturum Açma ($_SESSION)”

Php Pdo Üye Kayıt Sistemi Basit Örnek

Php programlama dilinde PDO sınıfı ile basit php pdo üye kayıt sistemi hakkında örnek yapacağım. Bu örnek üzerinde değişiklikler yaparak kendi basit kayıt sisteminizi oluşturabilirsiniz. Buradaki amacım üye kayıt formunun mantığını anlatmak ve aklınızda fikir oluşturmak.

Php programlamada normalde sayfaları tekrar engellemek için parçalamamız gerekir. Ancak burada kafanızın karışmaması için sayfaları parçalamadan örnek üzerinde çalışacağım. Amacım burada Php Pdo üye kayıt ekleme, silme, güncelleme ve listeleme işlemlerini uygulamalarda nasıl kullandığımız sade bir şekilde göstermektir.

Uygulamada Bootstrap CSS frameworkünü kullanacağız. Buradan benim projede kullandığım Bootstrap 4.3.1 sürümünü indirin. Eğer daha güncel sürümü indirmek ya da dokümanı okumak isterseniz Bootstrap sitesini ziyaret edebilirsiniz. Uygulamada kullanacağımız sürüm 4.3.1 sürümüdür. Farklı sürümlerde kullanım değişiklikleri olabilir. Okumaya devam et “Php Pdo Üye Kayıt Sistemi Basit Örnek”

Php PDO Kullanımı (PHP Data Objects)

Php Pdo kullanımı konusunda pdo terimleri hakkında örnekler ile nasıl kullanıldığını anlatacağım. Kısaca PDO birçok veritabanı sürücüsü ile çalışabilen bir sınıftır.

Biliyorsunuz ki eskiden kullanılan mysql yerine PDO (PHP Data Objects) sınıfı geldi. Bu konu ile ilk veritabanı örneklerini vermiş olacağız. Bundan sonraki örnekleri ve konuları PDO sınıfı kullanarak anlatacağım. MySQL sınıfı artık sadece anılarda kaldığı için eski kullanım şekillerini göstermeyeceğim. 

Bu konuda döngüler ve dizilerden bahsedileceği için PHP Diziler ve Php Döngüler konularını incelemeyi unutmayın. Okumaya devam et “Php PDO Kullanımı (PHP Data Objects)”