Php İçerik Kısaltma Fonksiyonu (Devamını Oku)

Php içerik kısaltma oldukça kolaydır. Bunu kendi fonksiyonumuzu yazarak ya da php dilinin bize sağlamış olduğu hazır fonksiyon ile yapabiliriz. Projelerimizde yazının belirlediğimiz alana sığması için kısaltmamız gerekir ya da bloğumuzda yazıyı paylaştığımızda yazının tamamının görünmemesi için yazıyı kısaltmak gerekir. İçeriği devamını oku bağlantısı ile kısaltmamız gerekebilir. Bu gibi durumdalar php içerik kısaltma fonksiyonu işimizi görecektir.

Fonksiyon tanımlama hakkında bilgi sahibi olmak için Php Fonksiyonlar yazısına göz atabilirsiniz. Php’de string ifadeler üzerinde en sık kullanılan hazır fonksiyonlar için Php String Fonksiyonlar yazısına göz atabilirsiniz. Diğer Php String Fonksiyonları için Php resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Okumaya devam et “Php İçerik Kısaltma Fonksiyonu (Devamını Oku)”

PHP Güvenlik Fonksiyonları (POST – GET)

Php güvenlik fonksiyonları konumuzda kullanıcıdan veri alırken basit bir fonksiyon ile güvenlik önlemi nasıl alınır onu inceleyeceğiz. Php programlama belki de en fazla kullandığımız değişkenler post  ve get global değişkenleridir. Bu iki değişkeni kullanıcılardan veri almak için kullanıyoruz. Programlama yaparken her zaman kötü niyetli kişileri düşünerek hareket etmeliyiz. Php güvenlik zafiyeti çalışmalarınızın, harcadığınız zamanın boşa gitmesine neden olabilir. Çok kullandığımız bu değişkenlerin hem yazımını daha basit hale getirmek hem kontrolleri basit bir fonksiyon ile yapmak hem de ufakta olsa bir güvenlik önemli almak için kullanılabilir.

Okumaya devam et “PHP Güvenlik Fonksiyonları (POST – GET)”

Php Zaman Fonksiyonları (Tarih ve Saat)

Php zaman fonksiyonları php programlamada oldukça sık kullanılır. Her projede zaman unsuru vardır. Zaman unsurlarını php programlamada biçimlendirmek için php zaman fonksiyonlarına başvururuz. Bu konuda sık kullanılan zaman fonksiyonlarına göz atacağız.

date() Php Zaman Fonksiyonları (İşlevleri)

En kolay zaman damgası oluşturma ve biçimlendirme fonksiyonudur. İki parametre alır. Birinci parametre zaman damgasını biçimini belirlemek için kullanılır. İkinci parametre zorunlu değildir varsayılan olarak time() fonksiyonunun değeridir.

Okumaya devam et “Php Zaman Fonksiyonları (Tarih ve Saat)”

Php Math Fonksiyonları Nelerdir?

Php Math Fonksiyonları

Php math fonksiyonları php uygulamalarımızda matematiksel işlemleri yapmamızı kolaylaştıran php tarafından geliştiricilere sunulan fonksiyonlardır. Diğer programlama dilinde olduğu gibi php programlama dilinde de math fonksiyonları mevcuttur. Php programlama ile ilgili şimdiye kadar matematik adına sadece dört işlemi gördük ancak php programlamada matematik dört işlemden çok daha fazlasıdır.

Dört işlem ile ilgili örnek kullanımları Php Programlama Operatörler konusunda bulabilirsiniz. Php math fonksiyonları alt başlıklarda inceleyelim. Okumaya devam et “Php Math Fonksiyonları Nelerdir?”

Php Şifreleme Fonksiyonları Nelerdir?

Php Şifreleme Nedir?

Php şifreleme fonksiyonları verileri şifrelememiz için kullanılır. Şifreleme fonksiyonları kendisine gönderilen verileri belirli algoritmalara göre yeniden yapılandırarak bir dizge döndürürler. Bazı durumlarda verileri şifrelemek gerekebilir. Php şifreleme fonksiyonları bize bu konuda yardımcı olur. Örneğin üyelerimizi tuttuğumuz veri tabanında üye şifrelerini olduğu gibi kayıt etmemiz hiç güvenli olmaz. Olası bir açıkta üye şifreleri direkt olarak meydana çıkar. Bu gibi durumları engellemek için şifreleme fonksiyonları kullanılır. 

Başka bir örnek vermek gerekirse yaptığınız php uygulamalarımıza şifreleme yöntemleri ile bir lisans kontrol sistemi yapabilirsiniz ancak bu pek güvenli olmayabilir. Bu şekilde bir lisans sisteminin aşılması basit olacaktır. 

Okumaya devam et “Php Şifreleme Fonksiyonları Nelerdir?”

Php String Fonksiyonlar – Metinsel İşlemler

Php String Fonksiyonlar

Php programlama esnasında string ifadeleri parçalamamız, birleştirmemiz, belli bir kısmını almamız, ifadenin uzunluğunu bulmamız gibi işlemler yapmamız gerekebilir. Php String Fonksiyonları bu konuda bize yardımcı olacak fonksiyonlardır. Php String Fonksiyonlar aslında bir çeşit filtrede diyebiliriz. Php String Fonksiyonlar kendisine gönderilen veriyi belirli işlemlerden geçirip bize geri gönderiyor.

strlen()

Bir kelime ya da paragrafın toplam karakter uzunluğunu bulmak için kullanılır.

Örnek kullanım:

<?php 
$metin1 =  "Türkçe";
echo strlen($metin1);
?>

Okumaya devam et “Php String Fonksiyonlar – Metinsel İşlemler”

Php Programlama – Php Fonksiyonlar

Php programlama bize birçok  php fonksiyonlar sunar. Ancak bazı durumlarda bu php fonksiyonlar yetersiz gelir ya da istediğimiz işlemi yapmak için işimize yaramayabilir. Bu durumlarda kendimize özel fonksiyonlar oluşturmamız gerekir. 

  • Php fonksiyonlar kod yazarken karmaşıklığı ortadan kaldırır.
  • Kod tekrarlarını önleyerek programı kısaltır.
  • Bir hata meydana geldiğinde tüm uygulamayı değil ilgili fonksiyonu kontrol eder ve kısa zamanda hata çözümüne ulaşırsınız.
  • Uygulamamız daha anlaşılabilir ve okunabilir bir hale gelir.

Örneğin wordpress kodlarını incelediğimizde sistem fonksiyonlar üzerine kuruludur ve hemen hemen her şey için fonksiyonlar oluşturulmuştur.

Okumaya devam et “Php Programlama – Php Fonksiyonlar”