Apache Server 80 Portu Hatası Çözümü

apache-server

Bilgisayarımıza Php kodlarımızı çalıştırmak için apache server kurduğumuzda bu sunucu 80 portu üzerinden çalışacak şekilde kurulur. 

Bu sorun 80 portunu başka uygulamalarında kullanması sonucunda ortaya çıkar bunu çözmek için bir kaç seçeneğimiz vardır.

Kurduğumuz Apache Server’nın portunu değiştirmek ya da 80 portunu kullanan diğer uygulamaların port ayarını değiştirmektir. Ben Apache Serverda port değiştirmeyi sevmediğim için çakışan uygulamaların ayarlarını değiştirmeyi tercih  ediyorum.

Teamviewer ve Skype Sorunu

Bu uygulamalar 80 portu üzerinden çalışırlar.

Teamviewerin arkaplanda çalışmasını kapatarak ve Skype’ın 80 portunu kullanmayacak şekilde ayarlayarak bu sorunu çözebiliriz. 

Skype 80 portunu değiştirmek için Skype programını açın.

Programın üst menüsünden Araçlar > Seçenekler > Gelişmiş > Bağlantı > Diğer gelen bağlantılar için bağlantısı noktası 80 ve 443’ü kullan seçeneğinin işaretini kaldırıyoruz ve kaydediyoruz. 

Bu şekilde Skype’ın 80 portunu kullanmasını önlemiş olduk.

ISS(Internet Information Services – İnternet Bilgi Servisleri) Sorunu

Bu servisler web sayfaları yayınlamak, web uygulamaları çalıştırmak için kullanılan servislerdir ve 80 portu ayarlı olarak yüklenir. Bazı durumlar bu servislerde Apache Server ile çakışmaktadır. Benim başıma gelen sorun genellik ISS’den kaynaklı oluyor. 

Sorunu çözmenin en kolay yolu apachemizin portunu değiştirmek ancak önceden de bahsettiğim gibi ben apache portunu değiştirmeyi sevmiyorum çünkü localhosta erişmek için portuda yazmamız gerekiyor.

Örneğin http://localhost:8080 gibi bu şekilde kullanım hoşuma gitmiyor http://localhost şeklindeki kullanım gözüme daha iyi gözüküyor yani bu tamamen keyfinize kalmış bir şey.

ISS’nin Portunu Değiştirme

Denetim masasına girip Programlara tıklıyoruz. Programlar bölümünden Windows özelliklerini aç veya kapat seçeneğine tıklıyoruz.

ISS Port Değiştirme

Karşımıza Windows Özellikleri adlı pencere gelecek bu penceredeki listeden Internet Information Services seçeneğini bulup yanındaki kutuya bir kez tıklıyoruz.

ISS Aktif Etme

Kutuyu işaretleyip Tamam butonuna tıklıyoruz pencere geliyor bu pencere işlem yapıldığının göstergesidir. İşlem tamamlandığında kendiliğinden kapanır.

Daha sonra tekrar Denetim Masasına giriyoruz ve Arama kısmına Yönetimsel Araçlar yazıyoruz. Arama sonucunda bulunan sonuca tıklıyoruz.

Yönetimsel Araçlar

Burada karşımıza gelen pencereden Internet Information Services(ISS) Yöneticisine tıklıyoruz.

ISS Yöneticisi

Burada karşımıza büyük bir pencere geliyor bu pencerede önce sol taraftaki bilgisayar isminin yanındaki okları Default Web Site yazını görene kadar açıyoruz ve Default Web Site yazısına tıklıyoruz.

Tıkladıktan sonra sağ tarafta Eylemler altında Bağlamalar… yazısına tıklıyoruz.

Açılan pencerede http  80 yazan yeri seçiyoruz ve Düzenleye tıklıyoruz.

ISS Port Değiştirme

Düzenleye tıkladığımızda tekrar bir pencere açılıyor, açılan bu pencerede ise 80 gördüğümüz yere 81 veya herhangi bir sayı yazıyoruz ve Tamam’a tıklıyoruz.

ISS Port Değiştirme

Bu şekilde ISS portunu değiştirmiş oluyoruz. Şimdi aktif hale getirdiğimiz ISS’i tekrar pasif hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için başta yaptığımız gibi Denetim Masası > Programlar > Windows özelliklerini aç veya kapat giriyoruz.

Internet Information Services tekrar bulup başındaki kutucuğa koyduğumuz işareti kaldırıyoruz ve Tamam butonuna tıklıyoruz.

İşlem tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız istenecektir. Ancak yeniden başlatmanız gerekmez.

Bu aşamaları tamamladığımızda ISS sorunu ortadan kalkmış oluyor.

Apache Port Değiştirme

Ben bunlarla uğraşamam bana en kolay yolu göster diyorsanız yapmanız gereken Apache Serverin kullandığı portu değiştirmek.

Apache Serverin portunu değiştirmek için yapmanız gereken httpd.conf dosyasından Listen 80 yazan yeri 8080 veya farklı bir şey yapmak.

Portumuzu değiştirmek için Sistem Tepsisindeki Wamp Server simgesine sol tıklıyoruz. Açılan menüden Apache > httpd.conf seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan not defterinde CTRL + F tuş birleşimi ile arama kutusunu açıyoruz ve kutuya Listen yazıp aratıyoruz. 

Apache Port Değiştirme

Ekran 80 gördüğümüz yerleri değiştiriyoruz 8080 yapıyoruz ve kaydediyoruz.

apache-port-degistirme-3

Kaydettikten sonra sistem tepsisinde Wamp Server simgesine sağ tıklıyoruz ve yenileye(refresh)  tıklayıp Wamp Serverin yeniden başlamasını bekliyoruz.

Muhtemelen yeşil yanacaktır ve sorun ortadan kalkacaktır ancak localhosta erişmek için değiştirdiğimiz portuda sonuna eklememiz gerekiyor 

Örnekte ben 8080 yaptığım için bu şekilde erişim sağlanıyor. 

http://localhost:8080/

Bu sorunlar genellikle en çok karşılaşılan sorunlardır bende bu sorunlarla  karşılaştığım için bunları ele alarak bu yazıyı hazırladım.

“Apache Server 80 Portu Hatası Çözümü” için 2 yorum

 1. Error: Apache shutdown unexpectedly.
  00:14:53 [Apache] This may be due to a blocked port, missing dependencies,
  00:14:53 [Apache] improper privileges, a crash, or a shutdown by another method.
  00:14:53 [Apache] Press the Logs button to view error logs and check
  00:14:53 [Apache] the Windows Event Viewer for more clues
  00:14:53 [Apache] If you need more help, copy and post this
  00:14:53 [Apache] entire log window on the forums

  aldığım hata bu şekilde, port değiştirme işlemleri hiç bir şekilde işe yaramadı. farklı bir çözümü mevcutmu ?

  1. Hocam apeche portunu httpd.conf dosyasında 59.satırda Listen 80 yerine Listen 8080 ve 220. satırda ServerName localhost:80 yerine ServerName localhost:8080 şeklinde değiştirip
   httpd-ssl.conf dosyasından ServerName localhost:443 yazan satırı ServerName localhost:4434 şeklinde değiştirildiğinde genelde bu sorun çözülüyordu şuan bilgisayara erişimim olmadığı için pek fazla yardımcı olamayacağım malesef 🙂 Atarsa 27

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir